Преходът започна от Беклемето, където винаги, ама винаги духа ужасно Върви се по асфалтов път до Арката на Свободата, а след това - по черен път, почти изцяло. Малко след Арката се навлиза в Национален парк "Централен Балкан", а на около час и половина се намира един от най-добре поддържаните заслони, подходящ за настаняване и туризъм.
Заслон Орлово гнездо се намира почти по средата на маршрута от местността Беклемето към хижа Дерменка. Много туристи избират този преход, тъй като е лек и същевременно открива красиви панорами. Като изключим вървенето по път, а не пътека, това е класически преход по билото на Стара планина – открит, с плавни наклони нагоре-надолу и просторни, 360 градусови гледки във всички посоки. Тъй като е билен маршрут, лятото си трябва слънцезащита и шапка...
Заслон Орлово гнездо е единственото място с вода по пътя, изключително приятно местенце, построено през 1975 г., благодарение на усилията на ловешкото ТД "Стратеш". Според историята, построяването му е идея на двама от членовете на дружеството, които се налага да прекарат една зимна студена вечер там, където е било всъщност малка поляна над скала. След това се връщат в Ловеч твърдо решени, че там трябва да има заслон. И успяват! Официално е открит през 1975 г., а преди 10-тина - 15 години е обновен и в момента разполага с кухня - столова (има дори и храна), няколко спални и вътрешен санитарен възел! Изключително приятно местенце, което определено няма да искате да пропуснете, горе-долу на половината път до Дерменка!
Дерменка е обновена и добре поддържана хижа, голяма! Намира се на около 3 часа от Беклемето и на още 3 от х. Добрила, на пътя Ком - Емине. Черният път стига до нея, но между заслона и хижата има множество пътечки, които леко съкращават маршрута.
Хижата е добре поддържана, с голяма механа и (може би) достатъчно разнообразна храна. Казвам "може би", защото нещо не бяха подготвени, че освен 39 деца, ще има и други хора, да не говорим, че сега е сезонът на Ком-Еминейците (срещнахме четирима!). Бива някак хижите да са по-подготвени за летните преходи, но туристът е свикнал и на малко, и на много Дерменка е сама по себе си доста популярна хижа, строена през 1961-64 г. от същото ТД "Стратеш". Смята се, че в близост до мястото е имало Стара воденица, от там и името - Дерменкая - воденичен камък. На север от хижата в резерват "Стенето", който е с ограничен достъп, но децата ще имат възможност да го посетят
В близост минава и римският път Виа Траяна, наречен на прочутия със своите строежи Император Траян. "Виа Траяна“ е древна пътна артерия, свързваща Рим с Източните провинции на империята и Близкия изток. Той е и сред най-дългите и добре проучени римски пътища в България.
Първите римски пътни строежи върху вече използвани тракийски пътища датират още от управлението на император Нерон (69 г. сл. Хр.), но окончателното прокарване на пътя се свързва с името на император Траян (98-117 г. сл. Хр.), чието име, чрез названието на пътя преминава и върху днешното селище Троян. Минавайки през планината Хемус, пътят свързвал провинция Долна Мизия с Тракия. По цялото продължение на пътя – от Ескус до Филипополис, са изграждани множество пътни станции, селища, укрепления и наблюдателници. В тях се разполагат военни контингенти, чиято основна цел е да наблюдават и бранят този важен търговски и военен римски път.
Публикуване на коментар
0Коментари